Jak można ogłosić upadłość konsumencką w 2021

Jak można ogłosić upadłość konsumencką w 2021?

Jak można ogłosić upadłość konsumencką w 2021

Niewątpliwie każdy dłużnik z jakieś przyczyny znalazł się w trudnej sytuacji finansowej. Zazwyczaj historie ludzi, którzy przeszli upadłość konsumencką często opisywane są na forach internetowych. Swoimi dramatycznymi historiami dzielą się osoby, które przez chorobę, śmierć bliskiej osoby, tragiczny wypadek czy nałóg utraciły płynność finansową, narażając się na rosnące zaległości w spłacie posiadanych zobowiązań. Tego typu okoliczności często prowadzą do tego, że jedynym wyjściem jest ogłoszenie bankructwa. 

Osoby, które popadły w ogromne długi, a chcą zacząć nowy etap życia bez żadnych obciążeń finansowych, upadłość konsumencka może okazać się jedynym rozwiązaniem na wyjście na prostą. W przypadku kiedy posiadamy majątek decyzja o upadłości jest trudna do podjęcia, ponieważ wiążą się ona z całkowitą jego utratą. Obecnie jednak możliwe jego ogłoszenie upadłości konsumenckiej osoby fizycznej, która nie posiada żadnego majątku. Dowiedz się upadłość konsumencka co to jest, ile trwa taki proceder oraz jak warto do niego podejść.

Co to jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka jest postępowaniem sądowym, które podejmowane jest na wniosek dłużnika. Każda osoba, która stała się trwale niewypłacalna, a posiada zaciągnięte zobowiązania u wierzycieli, może starać się o oddłużenie. Najważniejszym warunkami, aby ogłosić upadłość konsumencką przez osobę fizyczną, jest nieprowadzenie przez nią działalności gospodarczej, a także nie może pozostać jako wspólnik w osobowej spółce handlowej.

Upadłość konsumencka Szczecin ma za zadanie oddłużyć konsumenta. W efekcie dokonuje się umorzenia całości lub części zadłużenia. Istotne jest to, że takie umorzenie dotyczy wyłącznie tych długów, które istnieją przed ogłoszeniem upadłości. Postępowanie sądowe ma zaspokoić roszczenia wierzycieli w stopniu równym. Dla konsumenta ważne jest, że w efekcie postępowania upadłościowego zostaje zlikwidowany cały majątek konsumenta lub jego znaczna część. Ze środków uzyskanych z takiej likwidacji są zaspokajane roszczenia wierzycieli.

Upadłość konsumencka – co sprawdza sąd?

Upadłość konsumencka Łódź doprowadza do całkowitego umorzenia zobowiązań dłużnika, o które mogą się starać jedynie osoby fizyczne. Jeżeli występują wysokie zadłużenia jest to sposób na wyjście z finansowych tarapatów.

Aby ogłosić upadłość konsumencką, należy złożyć wniosek do sądu upadłościowego właściwego dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy. Wniosek powinien zawierać następujące informacje:

  • dane dłużnika,
  • dane sądu, do którego zgłaszana jest sprawa,
  • informacje o zadłużeniu,
  • prośba o ogłoszenie upadłości konsumenckiej,
  • data i miejsce składania wniosku,
  • załączniki,
  • podpis.

Upadłość konsumencka co sprawdza sąd i kiedy może oddalić wniosek?

Jednak zdarzają się sytuacje, w których składany wniosek nie zawsze będzie rozpatrzony pozytywnie. Sąd może go oddalić, jeśli dług powstał na skutek niedbalstwa lub umyślnego działania wnioskodawcy. Innym powodem mogą być błędy we wniosku. Do sądu należy bowiem bardzo wnikliwe sprawdzenie zawartych w nim informacji. Jeżeli okaże się, że któraś z nich jest nieprawdziwa lub niezupełna, wówczas prośba o ogłoszenie upadłości konsumenckiej zostanie oddalona. Na jej ogłoszenie nie może liczyć również osoba, która w ciągu 10 lat od przedłożenia wniosku nie złożyła stosownych dokumentów upadłościowych, a taki obowiązek na niej spoczywa. Sąd nie zgodzi się na przyznanie upadłości również wtedy, kiedy ustalony harmonogram spłaty długu zostanie uchylony z powodu nieuregulowania płatności. Również w sytuacji, gdy już wcześniej prowadzono postępowanie upadłościowe na rzecz wnioskodawcy, a dług został umorzony bądź rozłożony, wniosek przez sąd również będzie oddalony.

Może cię zainteresować Co to jest upadłość konsumencka i kto może ją ogłosić?

 Ile kosztuje upadłość konsumencka? 

Koszty upadłości konsumenckiej nie są tajemnicą. Dlatego warto dowiedzieć się, co ma wpływ na cennik ustalany przez kancelarię przygotowującą wniosek o upadłość konsumencką.

Zatem, ile kosztuje upadłość konsumencka?

Koszt upadłości konsumenckiej to w teorii 30 zł, które trzeba wnieść w ramach opłaty sądowej. Jednak dłużnik musi być świadomy tego, że będzie zobowiązany do pokrycia kosztów postępowania prowadzonego po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Wysokość kosztów uzależniona jest od czasu trwania postępowania, a także rozmiaru czynności podejmowanych przez syndyka. Dłużnik nie musi jednak dysponować tą sumą, gdyż może zostać ona rozłożona na raty w ramach Planu Spłaty Wierzytelności. Wyjątek stanowi umorzenie zobowiązań bez ustalania Planu. 

Każda osoba fizyczna, która zainteresowana jest upadłością konsumencką musi również odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jest w stanie samodzielnie przeprowadzić postępowanie. Jeśli nie posiada odpowiedniej wiedzy prawnej koszty upadłości zostaną powiększone o reprezentację doświadczonego prawnika. 

Ile adwokat bierze za upadłość konsumencką?

Koszty kompleksowej obsługi prawnej są zawsze ustalane w indywidualny sposób. Są związane z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej to cena przygotowania wniosku o upadłość konsumencką, które oscylują od 2000 zł do nawet 16 000 zł! W teorii każdy prawnik posiada taką samą wiedzę i powinien umieć przygotować wniosek o upadłość konsumencką. Warto więc się zastanowić, z czego pochodzą te rozbieżności? W większości wynikają z  kosztów reklamy, sprawności przygotowywania wniosku czy lokalizacji kancelarii czy innych kosztów stałych.

Ile trwa upadłość konsumencka bez majątku?

Warto sprawdzić Najczęściej zadawane pytania

Odpowiadając na pytanie: ile trwa upadłość konsumencka bez majątku, można powiedzieć, że prawo nie ustala żadnych konkretnych terminów, jednak w wielu przypadkach orzeczenie o ogłoszeniu lub odrzuceniu upadłości zostaje wydane już jakieś 3 tygodnie po złożeniu wniosku. Warto jednak wiedzieć, że cały etap może trwać nawet 3 miesiące.

Etapy postępowania upadłościowego:

Zlikwidowanie majątku osoby ogłaszającej upadłość (syndyk sprawdza listę wierzycieli i dokonuje sprzedaży majątki dłużnika. Następnie sąd wydaje kolejne orzeczenie o planie spłaty długów. Etap może trwać nawet 1,5 roku.

Sąd ustalają plan spłat, który obejmuje 12, 24 lub 36 miesięcy, przez które osoba upadła może wnosić określoną kwotę na rzecz niespłaconych zobowiązań (w przypadku osób, które do zadłużenia doprowadziły z premedytacją, okres ten może sięgać nawet 7 lat).

Należy podkreślić, że postanowienie może przebiec o wiele szybciej bez realizacji planu spłaty. Przykładem może być umorzenie przez sąd zobowiązania dłużnika, jeśli jego sytuacja jest ciężka i uniemożliwia dokonania spłat. 

No Comments

Post A Comment

ZADZWOŃ